Tallinnas kasvab ühiselamute puuduse tõttu nõudlus hotellitüüpi korterite ja tubade üürimise järele. Selliste ruumide ruutmeetri üüri hind ületab turu keskmisi näitajaid poolteise–kahe korra võrra. ERE Grupi kompaniide grupi juhatuse esimees Maksim Sorokin on veendunud, et ainsaks väljapääsuks on riiklik uute ühiselamute ehitamise programm.

Juba mitu aastat on pealinna kinnisvara turul püsiv nõudlus tudengite seas improviseeritud hostelite tubade järele. Kõige sagedamini on kõne all ümber ehitatud mitmetoaline korter Tallinna kesklinnas, kus igal toal on oma lukuga metallist uks, aga hügieeniruum ja köök on ühiskasutuses. Vaatamata välisele sarnasusele ammu unustatud kommunaalkorteritega, ületavad üürihinnad sellistes ruumides keskmisi turunäitajaid. „Hotellitüüpi 10–12-ruutmeetrise pinnaga toa üürihind Tallinna kesklinnas on umbes 150–180 eurot kuus, mis tähendab umbes 15 eurot ruutmeetri eest. Sealjuures keskmine üürihind Tallinna kesklinnas on umbes 9,5 eurot ruutmeetri eest,“ ütleb Maksim Sorokin.

ERE Grupp kompaniide grupi juhatuse esimehe arvates ei allu see üüripindade turu segment hooaja kõikumistele. „Sageli sõlmitakse tubade üürilepinguid aastaks, seejuures eelistavad selliste objektide omanikud rentida neid üksnes tudengitele, sest tavaliselt maksavad nende vanemad üüri eest korralikult,“ räägib Maksim Sorokin. Tema sõnul mõjutavad tudengid üsna tugevalt üürielupindade turgu. Enne uue õppeaasta algust on näha väikeste korterite üürihindade puhul traditsioonilist hinnatõusu. „Hinnad võivad kasvada 20% võrra, aga kuna nõudluse kasv on ajutine ilming, siis olukord stabiliseerub tavaliselt juba oktoobriks,“ on Maksim Sorokin veendunud.

ERE Grupi juhi sõnul näitas üürielamute turg Tallinnas viimase aastaga mõõdukat kasvu 5% tasemel, aga kuna aastaga pakkumiste arv suurenes 17% võrra, võib see olla ajutine ilming. „Kuna pankade laenuintressid jäävad madalale tasemele, on kinnisvara ost endiselt üürist kasulikum,“ arvab Maksim Sorokin. Tema sõnul saab mõjutada üürielamute turgu ka Maksu- ja Tolliameti poliitika, mis on suunatud võitlusele üürituludelt saadud maksude mittemaksmise vastu. „Vaevalt küll on mõtet oodata üürihindade hüppelist kasvu, sest sellised kulud jagavad tõenäoliselt omavahel kliendid ja üürileandjad,“ on Maksim Sorokin kindel.

Kompanii Estonian Real Estate on asutatud 2005. aastal. Algselt tegeles see vahendusteenustega kinnisvara valdkonnas, aga 2010. aastast on ERE kompaniide grupi peamiseks tegevussuunaks kinnisvaraarendus ja investeerimine.